Wyobraź sobie, że bezustannie słyszysz w głowie lub uszach szum albo wysoki pisk. Irytujące, prawda? A może rzeczywiście doświadczasz tej dolegliwości na co dzień? Dla wielu, którzy nie słyszą szumów usznych, problem jest niewidoczny i może wydawać się drobny. Jednak dolegliwość ta ma ogromny wpływ na komfort życia, sposób myślenia, a nawet komunikacji osób, u których występuje.
Charakterystyka szumów usznych
Głośna impreza lub wiercenie w ścianach u sąsiadów kiedyś zwykle się kończą. Z dzwonieniem w uszach nie jest już tak łatwo. Dlaczego? Szum w uszach oznacza percepcję dźwięku pomimo braku występowania zewnętrznego bodźca akustycznego i może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Osoby, u których występuje to zaburzenie mogą odczuwać dźwięk dzwonienia, brzęczenia, syczenia, świstu, a nawet tykania i klikania.
Wrażenia te mogą być postrzegane w jednym lub obu uszach — stałe lub jako problem przejściowy. Więcej informacji na temat szumów w uszach, a także innych problemach ze słuchem znajdziesz na stronie internetowej geers.pl.
Pod względem częstości występowania szum w uszach dotyka około 4% do 5% populacji. Dla dorosłych w wieku powyżej 60 lat liczba ta zwiększa się do blisko 25%.
Skąd się bierze dzwonienie w uszach
Dokładna fizjologiczna przyczyna szumów usznych nie jest znana. Podejrzewa się, że mogą być spowodowane wzrostem spontanicznej aktywności nerwów układu słuchowego, która zamiast być przez mózg ignorowana — jak to ma zwykle miejsce — jest interpretowana jako dźwięk. Taka sytuacja może być spowodowana uszkodzeniem neuronów lub brakiem równowagi chemicznej.
Znanych jest kilka źródeł, które mogą wywoływać lub pogarszać szum w uszach. Szumy uszne – przyczyny są następujące:
- ubytek słuchu spowodowany nagle (np. wybuchem) lub stopniowo (długotrwałym narażeniem na hałas),
- nagromadzenie woskowiny,
- niektóre leki toksyczne dla uszu,
- infekcje ucha lub zatok,
- niewspółosiowość szczęki,
- choroba sercowo-naczyniowa,
- niektóre rodzaje guzów,
- uraz głowy i szyi,
- zaburzenia takie jak np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy.
W wielu przypadkach okazuje się, że szumy uszne nie wynikają z żadnego poważnego problemu medycznego. Sama ta wiedza często wystarcza pacjentom przystosować się do nowych towarzyszy dnia codziennego.
Są niestety też tacy, którzy odczuwają szum w uszach jako destrukcyjny i wywołujący stres. Takie osoby powinny skorzystać z pomocy w nauce radzenia sobie z irytującymi dźwiękami. Leczenie różni się w zależności od przypadku i w jego zakres może wchodzić używanie aparatów słuchowych, maskerów (urządzeń wytwarzających dźwięk, aby zakryć szum w uszach) i leków, a także stosowanie technik relaksacyjnych. Słuchanie kojącej muzyki lub dźwięków natury może promować komfortowy stan relaksu i zakrywać dzwonienie w uszach, które w ciszy są bardziej dokuczliwe.