Trendy i nowości

Jaki jest najlepszy glukometr?

0

Dla lekarza liczy się dokładność glukometru, dla pacjenta wygoda i łatwość użycia. Postanowiłeś więc dowiedzieć się, jaki glukometr wybrać i wziąć go z należytą uwagą. Nie powinieneś od razu kupować modelu, z którego korzysta twój sąsiad: urządzenie, które jest dla niego wygodne, może nie spełniać twoich wymagań. Nie musisz też myśleć, że im droższe urządzenie, tym jest bardziej niezawodne i lepsze

Dokładność glukometru

Ważna jest dokładność urządzenia. Przyjęto międzynarodowe normy dokładności, w których musi mieścić się glukometr do użytku domowego. Zgodnie z normą ISO 15197, niedokładność powinna mieścić się w granicach 20%. Oznacza to, że biorąc dwa różne glukometry i mierząc krew w tym samym czasie, można uzyskać różnicę do 40%. Nie bój się, lepiej wybrać jedno urządzenie i używać go cały czas, da Ci to prawdziwy obraz poziomu cukru w dynamice i pomoże Tobie i Twojemu lekarzowi.

Wygoda glukometru

Urządzenie powinno być tak delikatne i wygodne, jak to tylko możliwe. Próbnik do pobierania krwi kapilarnej jest uważany za wygodniejszy. Po nakłuciu, zanurzasz krawędź paska testowego w kropli krwi, a on sam zasysa odpowiednią ilość. Istnieją urządzenia, w których trzeba upuścić kroplę krwi do specjalnego pola na pasku testowym, jest to trudniejsze do wykonania, szczególnie dla osoby starszej.

Wyświetlacz powinien być jasny, z dużą czcionką, tak aby odczyty były czytelne. Warto wybrać urządzenie, w którym nie trzeba ręcznie wprowadzać kodów do kalibracji. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia błędów pomiarowych.

Młodsi użytkownicy mogą zdecydować się na glukometry, które przesyłają odczyty przez bluetooth, mają różne oprogramowanie i aplikacje. Jeśli użytkownik jest starszy i staromodny i zapisuje dane w notatniku, te funkcje mogą być również przydatne, ale do monitorowania przez krewnych i lekarza prowadzącego.

Jednym z najbardziej bolesnych tematów jest cena pasków testowych. To właśnie na tym, oprócz innych cech, należy się skupić przy wyborze glukometru. Średni przedział cenowy zapewnia dobrą jakość pomiarów, najważniejsze jest to, aby wykonywać je regularnie.

Zaleca się również posiadanie zapasu pasków testowych podczas podróży zagranicznych, ponieważ modele glukometrów mogą się różnić w zależności od kraju, a zakupione paski mogą nie pasować do posiadanego urządzenia.

Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, który instrument jest lepszy. Musisz wiedzieć, kto i w jakich warunkach będzie z niego korzystał. Stosunek ceny do jakości jest podstawą do dokonania wyboru.

Jaki glukometr wybrać i na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem licznika sprawdź, gdzie znajduje się centrum serwisowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do dokładności przyrządu, możesz skorzystać z roztworów kontrolnych, aby sprawdzić jego działanie.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć o czynnikach, które wpływają na wynik pomiaru glukozy:

  • alkohol może po kilku godzinach obniżyć poziom cukru;
  • czas po jedzeniu;
  • stres psycho-emocjonalny, fizyczny, przyjmowanie niektórych leków;
  • punkt pobierania próbek krwi włośniczkowej.

Różnice w odczytach stężenia glukozy we krwi z opuszki palca i przedramienia czasami odbiegają o 30%. Wynika to z faktu, że szybkość przepływu krwi w palcu jest wyższa niż w przedramieniu. Dlatego krew włośniczkowa z palca jest bliższa krwi tętniczej. Jeśli ostatnio zmienił się poziom cukru we krwi, odczyty z przedramienia będą opóźnione o około 30 minut.

Dlatego, aby kontrolować poziom cukru, ważne jest nie tylko zakup urządzenia, ale także nauczenie się jego regularnego i prawidłowego używania.

Copywriter

Automaty vendingowe ze zdrową żywnością – nowy trend w vendingu

Previous article

Porządny gips modelarski

Next article

You may also like