ArchitekturaDom i ogródWyposażenie wnętrz

Charakterystyka stylu skandynawskiego w architekturze

0
skandynawski

Kilka lat temu zupełnie nieznany, dziś podbija serca Polaków. Wyróżnia go prostata, surowość i naturalność. Styl skandynawski na dobre zagościł w naszych domach.

Cechą charakterystyczną domów w stylu skandynawskim jest prosta bryła i skromna, ale jasna kolorystyka – zazwyczaj biel, szarość, czy błękit. Dużą rolę odgrywają też elementy drewniane – np. szkielet domu, fasady, ramy okien. Dachy domów są spadziste, a tradycyjny system orynnowania zazwyczaj zastępuje się tzw. bezokapowym systemem rynnowym, który prawie w całości ukryty jest w ociepleniu budynku.

Styl skandynawski, czyli jaki?

Wnętrze domu (lub mieszkania) w stylu skandynawskim także odznacza się minimalizmem i chłodnymi odcieniami użytych farb – ich właściciele najczęściej wybierają biel. Tu również króluje surowe drewno – mile widziane są drewniane meble, szczególnie stoły. Często spotyka się też odsłonięte drewniane elementy konstrukcyjne. Ciepła wnętrzom inspirowanym skandynawskimi krajobrazami dodaje odpowiednio dobrane oświetlenie i kominek. Całość dopełniają tekstylia w geometryczne wzory i rośliny, sprawiając, że wnętrze jest przytulne.

Copywriter

Czy opalenizna szkodzi skórze?

Previous article

Gres czy deska na podłogę?

Next article

You may also like

More in Architektura