Wszelkie zaburzenia nerwicowe oznaczają przeżywanie irracjonalnego i nieuzasadnionego lęku. Nerwica jest określeniem powszechnie znanym, które dotyka nie tylko sfery psychicznej, ale również fizycznej. Nerwicą mogą być nazywanie nie tylko fobie, ale też niekontrolowane ataki paniki czy nadmierny i utrudniający funkcjonowanie w codziennym życiu stres. O sposobach radzenia sobie z atakami paniki, pisaliśmy tutaj.
Czym jest nerwica alkoholowa?
Jaki związek mają ze sobą nerwica i alkohol? Otóż niejednokrotnie zdarza się, że aby stłumić uczucie silnego niepokoju, strachu, czy stresu sięgamy właśnie po kieliszek ulubionego wina lub innego trunku. Mimo że zwykle nie zdajemy sobie z tego to sięganie po alkohol w trudnych momentach, w mgnieniu oka może przerodzić się w uzależnienie. Coraz więcej osób wpada w pułapkę tego błędnego koła. Aby leczenie nerwicy przyniosło oczekiwane skutki, konieczna okaże się pomoc specjalisty. Wykwalifikowana kadra pomocną dłonią służy zarówno na konsultacjach online jak i w gabinecie.
Uzależnienie od alkoholu
Szybkie tempo życia, nieustanne oczekiwania i oceniające spojrzenia ze strony społeczeństwa, nadmiar obowiązków, czy stres to tylko nieliczne przykłady odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Po spożyciu alkoholu czujemy natychmiastowe odprężenie i relaks. Uwalnia się także dopamina odpowiedzialna za nasze samopoczucie. Następnego dnia nadmierna ilość alkoholu daje się we znaki. Niekiedy widmo powrotu do normalnego życia nasila obawy i sprawia, że obiecujemy sobie, że sytuacja taka nigdy więcej się nie powtórzy. Jednak nieustannie pogarszający się nastrój przyczynia się do ponownego sięgnięcia po alkohol. Co więcej, nagłe odstawienie alkoholu w przypadku osób uzależnionych może powodować m.in. rozdrażnienie i wywoływać stany depresyjne.
Bliska Ci osoba ma problemy z alkoholem? Pod żadnym pozorem nie ignoruj nawet najdrobniejszych objawów! Szybsze zgłoszenie się do specjalisty, oznacza szybsze podjęcie leczenia. To absolutna podstawa, dzięki której być może uszkodzenia wątroby i wielu innych skutków ubocznych.