Porady i styl

Jak przywrócić żywość każdemu kolorowi

0

Jak przywrócić kolor ubraniom aby przypominały wyglądem ich stan początkowy? Istnieje kilka prostych przepisów, które mogą pomóc odświeżyć każdy odcień. Te metody sprawdzą się tylko w przypadku lekko wyblakłych kolorów, w skomplikowanych przypadkach polecamy profesjonalne pranie chemiczne z użyciem specjalnych barwników.

Sposoby na każdy kolor

W prostych przypadkach będziesz potrzebował skrobię, sól, mydło do prania i kwasek cytrynowy. Wszystkie składniki muszą być wymieszane i rozpuszczone w wodzie. Objętość wody może być dowolna – wszystko zależy od tego, jak wiele przedmiotów zamierzasz odnowić. Ubranie powinno być moczone w powstałym roztworze przez co najmniej 12 godzin, następnie wypłukane i wysuszone w cieniu. W większości przypadków ta metoda pomoże ubraniom odzyskać ich żywotność.

Jeśli Twoje ubrania wyblakły, możesz pozbyć się koloru za pomocą amoniaku. W tym celu należy dodać 50 ml amoniaku do wrzącej wody, w której odzież została już namoczona.

Uwaga: ta metoda nie jest odpowiednia dla delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy batyst, stosuje się ją tylko dla tych, ubrań które wytrzymują wysokie temperatury. Ponadto, alkohol amoniakalny w połączeniu z wrzącą wodą dosłownie wytrawi pozostały pigment z włókna, i trzeba będzie farbować tkaninę od nowa.

Jak przywrócić biel białym ubraniom?

Właściwości alkoholu amoniakalnego polegające na wyodrębnianiu pigmentów są przydatne do wybielania rzeczy. Na przykład, bawełniane prześcieradła mogą być gotowane z 100 gramami amoniaku, aby stały się bielsze.

Sprawdź też jak przywrócić kolor ubraniom.

Mieszanina skrobia, sól, mydło i kwas cytrynowy może używać dla delikatnych białych tkanin które plamili. Wymieszaj wszystkie składniki z ciepłą wodą i namocz ubranie na 7-12 godzin. Po usunięciu plam można wypłukać przedmioty specjalnym, sklepowym płynem do wybielania.

Wśród „babcinych” rad jest pranie białych rzeczy wyłącznie mydłem do prania. Rzeczywiście, alkalia w jego składzie pomaga przywrócić intensywność białego koloru. Ale zapach ubrań po praniu z klasycznym mydłem „72%” pozostawia wiele do życzenia. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. mydła fińskiego, czyli antypirenowego. Oba produkty mają przyjemny zapach, zachowując przy tym swoje właściwości wybielające.

Jak profesjonalnie przywrócić kolor ubraniom?

Jeśli Twoje ubrania odbarwiły się po długim czasie przechowywania w szafie lub po intensywnym użytkowaniu, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej lub krawca, aby przywrócić im kolor. Zwłaszcza jeśli ubrania są drogie lub szyte na miarę. W tym przypadku środki ludowe mogą zachowywać się nieprzewidywalnie i zniszczyć ubranie.

Monochromatyczne elementy mogą spróbować farbować ponownie przez siebie, używając specjalnych barwników dla różnych rodzajów tkanin. Jeans, len i bawełna są najłatwiejsze do zafarbowania w domu. Nie zaleca się eksperymentowania z aksamitem, jedwabiem i gobelinami. Ale koronkę, mimo jej delikatnego wyglądu, można łatwo zafarbować w domu.

Aby Twoja garderoba była zawsze kolorowa, zawsze stosuj się do zaleceń producenta, który podaje wszystkie warunki niezbędne do tego, aby ubrania długo służyły.

Inne nasze artykuły to: jakie są zalety farb akwarelowych.

Copywriter

O nerwicy alkoholowej w pigułce

Previous article

Czy herbata nawadnia – największe mity obalone

Next article

You may also like